Seyahat Sağlık Sigortası

Seyahat sağlık sigortası seyahat gidiş tarihinden 1 gün önce başlayıp dönüş tarihinden 1 gün sonra bitmelidir.

Seyahat sağlık sigortası yurt dışı seyahatlerinde ülke giriş kapısı kontrol noktası ve vize alımlarında konsolosluk yetkilileri tarafından istenilen (poliçe) belgedir.

Bu belge sizin seyahatiniz süresince yanınızda bulunması gereken evrak olmakla birlikte başınıza gelebilecek kaza veya hastalık sonucu ayakta/hastanede yatarak tedavi masrafları teminatı sigorta yapılan süre içerisinde uğrayabileceği ani bir rahatsızlık/kaza nedeniyle ortaya çıkan hayati tehlikenin bulunduğu durumları kapsar ve yapılan poliçede belirtilen limitler dâhilinde teminatlı güvence altına alır.

Avrupa ülkeleri için teminat miktarının 30,000 € (Euro) olması gerekmektedir. Avrupa ülkelerinde Schengen vize sistemine dâhil olan ülkelerin hepsinde seyahat sağlık sigortasının yaptırılması şarttır.

Yapılan poliçe ABD ve Kanada ülkelerini kapsamamaktadır. Avrupa ülkeleri için yapılan sigorta yalnız Avrupa’da yer alan ülkeler dâhilindedir. Tüm dünya üzerinde geçerli olan sigorta teminatları 50,000 € (Euro) ya da 50,000 $ (Dolar) teminatlı olarak belirlenmektedir.

Sigortalar günlük, 1 aylık, 3 aylık, 6 aylık ve 1 senelik süreli olarak yaptırılmaktadır. 6 aylık ve 1 senelik sigorta poliçelerinde seyahat başı 6 hafta kalış süresini kapsamaktadır.

Schengen dâhilinde olan Almanya, Avusturya, Belç.ika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Lüksemburg, Portekiz, Yunanistan, İzlanda, Norveç, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Macaristan, Malta Avrupa seyahat sağlık sigortası dâhilindedir.

Bu ülkelerin dışında Romanya, Bulgaristan, İngiltere, Slovakya, Slovenya, Litvanya, İsviçre gibi Avrupa ülkeleri poliçeleri de aynı kapsama girmektedir.

Seyahatiniz esnasında gümrükten geçerken gümrük memurları sizden poliçenizi ibraz etmemizi isteyeceklerdir. Poliçenizi yanınızda bulundurmayı unutmayınız!